KRÁTCE:
Do Ďolíčku přichází z FC Zbrojovka Brno brankář JAKUB ŠIMAN (29), který se připojí v co nejbližší době k B-týmu BOHEMIANS.
Klub BOHEMIANS má v dosavadním průběhu FORTUNA:LIGA nejhorší útok, když ve 23 utkání nastřílela pouhých 20 branek.
Prvoligovou premiéru si v Hradci Králové okusil makedonský útočník MILAN RISTOVSKI (25), gratulujeme a jen tak dál!

Slavné comebacky: Sláva na Spartě i Petrželovy koše

Sobotní obrat v Českých Budějovicích posunul Bohemku k záchraně a fanouškům připravil zážitek, jaký se jen tak nevidí. Kompletně otočit zápas z dvougólové ztráty je opravdu kousek, který se zelenobílým daří jen jednou za čas. Pár takových památných zápasů se ale v historii najde.

PETRŽELOVY ROZKOPANÉ KOŠE: CU Bohemians Praha - České Budějovice 4:3 (0:2), 18. února 2001

V kabině Bohemky bylo o poločasové pauze zápasu s Českými Budějovicemi pořádně husto. „Jen zdálky jsem slyšel, co se tam vedle v šatně děje. To bylo dílo,“ ulevil si budějovický trenér Jindřich Dejmal. Bohemka první půli nezvládla, dostala dva góly a soupeř ještě trefil spojnici tyče a břevna. Jako první to odnesl záložník Kamil Matuszny, kterého trenér Vlastimil Petržela vystřídal Činčalou. O půli si kouč v masérně počkal, až hráči dopochodují do kabiny, a pak mezi ně vletěl. „Jak mluvím? Jsem sprostý. Jak se hráč nejlíp vyhecuje? Když se naštve. Ze všeho nejlepší je, když se urazí. Hráči se nedokážou bránit, když na ně řvu, vím, že se bojí. Ale to je právě ono, to pomáhá,“ líčil Petržela. A jeho fén zafungoval. Kapitán Michal Petrouš v 52. minutě z pozice pravého beka riskantně vtrhl do vápna a nádherně trefil růžek branky. Chytili se fanoušci a už to jelo. Janáček 2:2, Mareš 3:2, v poslední minutě už v euforii Melecký na 4:2. Budějovický Janda už jen snížil.

ČTYŘI GÓLY NA LETNÉ: Sparta Praha – FC Bohemians Praha 3:4 (2:0), 1. září 1996

Co říct, když o poločase na Letné za stavu 0:2 náhodou potkáte známé sparťany? Snad jen: „Ještě není konec…“ Vždycky je naděje. Stačí, aby dvacetiletý Tomáš Kuchař napřáhl z třiceti metrů. „Po faulu Sparty za půlí jsem se postavil k míči a vidím, že přede mnou je volno. Říkám Krejčíkovi, rozehraj mi to, kousek jsem postoupil a práskl pravačkou. A míč byl v síti. Kluci jásali, prý zkusíme vyrovnat. Pak si pohrál Jirka Novák se Šedivým a ideálně mi nahrál. Vystřelil jsem do kouta, brankář Ondruška se hnul na druhou stranu.“ Dvě premiérové Kuchařovy trefy v lize Spartu paralyzovaly. V posledních deseti minutách další mladík Roman Jůn ve svém prvním ligovém zápase upláchl sparťanu Plachému a Jiří Novák dával na 2:3. Těsně před koncem zvýšil Radek Krejčík a Lokvencovo snížení už Spartu nezachránilo. Ani její trenérskou dvojici Vlastimil Petržela – Vladimír Borovička, která dva měsíce poté nastoupila v Ďolíčku.

ODMĚNA ZA PETROUŠE: Bohemians ČKD Praha – Baník Ostrava 3:2 (0:1), 22. září 1991

Slavia povzbuzená miliony mecenáše Korbela si těsně před tímhle zápasem vyžádala našeho pravého beka Michala Petrouše a na oplátku poslala Bohemce záložníka Jaromíra Navrátila a útočníka Františka Veselého juniora, syna slávistické legendy. Jejich přínos byl hned znát, i přesto však Bohemka po Nečasově gólu v úvodu a Chýlkově trefě na úvod druhé půle ztrácela. V 55. minutě se ale probil Boris Kočí a snížil. V 64. minutě mladík Tomáš Řepka zahrál ve vápně rukou a František Mysliveček z penalty vyrovnal. Dvanáct minut před koncem obrat dokonal Navrátil. Bohemka tak doma s Baníkem vyhrála pošesté za sebou, což byl příjemný detail jinak velmi turbulentního přechodu osmdesátých a devadesátých let minulého století.

POSLEDNÍ UEFA: Bohemians ČKD Praha – Spartak Trnava 3:2 (1:2), 17. června 1987

Zatím poslední den, který přinesl Bohemce postup do evropských pohárů. Začalo to bledě, Trnava vedla v 39. minutě díky dvěma Gabrielovým gólům 2:0 a zdálo se, že Bohemce stejně jako při dva roky starém titulovém zápase pokazí sezonu. Hned po druhém zásahu soupeře ale Hucko srazil střelu Zdeňka Ščasného na nohu Pavla Chaloupky, který pak krátce po začátku druhé půle i vyrovnal. Vladimír Hruška sice neproměnil penaltu, pak ale rozjel vítěznou akci, na jejíž akci byl rozhodující gól Petra Janečky. Konkureční Dunajská Streda doma prohrála s Baníkem a Bohemka tak, zatím naposledy, vstoupila do Poháru UEFA, předchůdce Evropské ligy.

JARKOVSKÉHO HATTRICK VSS: Bohemians ČKD Praha – VSS Košice 5:2 (1:2), 7. března 1975

Jeden z památných zápasů jara 1975, v němž Bohemka zcela senzačně po čtvrt století opět útočila na titul. Po centrech z křídla se nejdřív dvakrát trefil košický Lipnický, ovšem ještě před poločasem se dostal po rohu k míči Antonín Panenka a prostřelil skrumáž před sebou. Z podobné situace pak těsně po půli vyrovnal objev sezony Emil Řehák. Následovala exhibice populárního útočníka Jana Jarkovského, jenž dal do konce zápasu dohromady hattrick. V 56. minutě dorazil míč po několika hlavičkách na obou stranách, o deset minut později hlavičkou zužitkoval Panenkův centr a dvě minuty před koncem přidal výstavní trefu po centru Štefana Ivančíka. „Být to na divadle, tak bylo aspoň deset děkovaček,“ poznamenal stoper Zdeněk Prokeš.

autor: Martin Hašek / 20.4.2015