KRÁTCE:
Fotobanka Kenguru publikovala na sociálních sítích zcela unikátní 2 fotografie z výstavby hlavní tribuny stadionu Bohemians v Praze - Vršovicích z roku 1969.
Trenér Luděk Klusáček (54) odkoučoval jubilejní 100. zápas v 1. lize (80. na lavičce Bohemians).
Virtuální archiv Bohemians Praha 1905 KENGURU.CZ přechází pod patronaci nově vzniklého oficiálního fanklubu KLOKANKLUB, konkrétně pak pod její historickou sekci.
  

Deset zápasů bez porážky? Rekord leží ještě dál

Zpropadená rána Romana Potočného v posledních sekundách zápasu s Teplicemi sice fanouškům pokazila sobotní večer, nicméně série bez porážky týmu Romana Pivarníka pokračuje. Na hřišti mistrovské Plzně bude Bohemka usilovat o vyrovnání klubového rekordu deseti zápasů bez prohry v české lize. Není ale důvod dívat se nízko, opravdový rekord leží ještě daleko dál, na 14 zářezech. Jak vypadaly nejvytrvalejší zelenobílé série v první lize?


10 zápasů (ročník 2001/2002; 5. - 14. kolo)

Vrcholné číslo éry trenéra Vlastimila Petržely. V památném zápase čtrnáctého kola Bohemka před bouřícím Ďolíčkem otočila zápas se Spartou a bodově ji dohnala v čele tabulky. Marcel Melecký ukončil slavnou skákavou střelou skrz nohy Petra Čecha jeho sérii bez gólu a pak rozhodl Libor Baláž. Série zahrnovala Činčalův vítězný gól se Slavií, hned tři zářezy v poslední minutě proti Drnovicím, Starému Městu a Hradci Králové a také dva krásná venkovní vítězství v Brně (3:0) a v Blšanech (2:0). Série skončila až v poslední minutě podzimu v Liberci kvůli penaltě Jiřího Štajnera.

11 zápasů (ročník 1983/1984; 15. - 25. kolo)

Rozpačitá remíza v posledním podzimním kole s Nitrou nechala Bohemku bez reálných šancí na obhajobu titulu, nicméně začala povedenou sérii, která se protáhla přes dvě třetiny jara. Po zimní přestávce Bohemka vyhrála pětkrát za sebou, dohromady v jedenácti zápasech bez prohry triumfovala osmkrát. Vyhrála i na Dukle (4:1) a na Slavii (2:1). Po výhře 3:1 nad Prešovem v 25. kole se Bohemka dostala do hry o titul, ale v následujícím kole o naději přišla po porážce na Interu.

11 zápasů (ročník 1985/1986 – 1986/1987; 28. - 8. kolo)

Tři vítězné zápasy na jaře 1986 přinesly Bohemce těsné páté místo a šanci na Pohár UEFA, která však splaskla poté, co Sparta prohrála ve finále Československého poháru na penalty s Trnavou. Na podzim ale v úspěších pokračovala. V prvním kole vyhrála v Nitře a sérii držela až do říjnové porážky 1:3 v Prešově. Drahokamem na tomhle korálku je vítězství 7:0 nad Rudou hvězdou Cheb, k němuž přispěl hattrickem Tibor Mičinec.

12 zápasů (ročník 1979/1980; 3. - 14. kolo)

Ve čtrnáctém kole Klokani porazili 3:1 Baník góly Dobiaše, Němce a Kloučka a vedli ligu o masivních šest bodů. Začalo to ve třetím kole výhrou 2:0 nad Brnem, o zápas později vyrovnával na Spartě na 2:2 Roubíček střelou z dálky, která překvapila gólmana Koubka. Bohemka vyhrála v Košicích i na Slavii, doma zdolala Duklu i Slovan, Trenčín vyprovodila 5:1. Až v posledním podzimním kole prohrála v Banské Bystrici. Jaro jí pak pokazila neuvěřitelná série zranění.

13 zápasů (ročník 1981/1982 - 1982/1983; 26. - 8. kolo)

Skvělý rok 1982. Jaro skončila Bohemka dvěma remízami a třemi výhrami a podzim zahájila suverénní tažení. Než přišla v devátém kole porážka v Trnavě, zelenobílí vyhráli na Spartě, v Ďolíčku otočili derby se Slavií. S Lokomotivou, Sigmou Olomouc a ostravským Baníkem zavedli pravidelnou čtyřgólovou normu. Od pátého kola Bohemka vedla ligu a už z prvního místa nespadla.

14 zápasů (ročník 1984/1985; 9. - 22. kolo)

Dvě prohry s Lokomotivou Košice orámovala čtrnáctizápasová jízda, během níž si Bohemka vyčistila cestu za druhým titulem, po 22. kole vedla o čtyři body před Ostravou. V Ďolíčku Bohemka ze sedmi zápasů dvakrát vyhrála, vyřídila i Slavii a Baník, uhrála důležitý bod se Spartou. Venku vyhrála v Trnavě, Chebu, Banské Bystrici i na Slovanu. Pak ale národní mužstvo s šesti hráči Bohemky v základní sestavě ostudně prohrálo na Strahově 1:5 s NSR a v následujícím ligovém kole přišla šokující domácí prohra 0:2 s Lokomotivou. Sezona se od té chvíle začala sypat a titul uniknul.

autor: Martin Hašek / 7.3.2016