KRÁTCE:
Útočník LADISLAV MUŽÍK (25) odchází do druholigového týmu SFC Opava. Forma jeho působení je předmětem probíhajících jednání.
Záložník ALEŠ ČERMÁK (29) po roce přichází do Bohemians! Podepsal smlouvu na jednu sezónu.
Útočník ERIK PREKOP (26) odchází z Bohemians! Přestupuje na 3 roky s možností opce do ostravského Baníku.
Obránce a záložník DANIEL KÖSTL (26) odchází z Bohemians! Přestup do slovenského týmu MFK Ružomberok je smluvně vázán do roku 2027. U klokanů strávil celkem 5 sezón.
Přehled zápasů na soustředění ve Slovinsku: Paksi FC (4.7.), NK Lokomotiva Zagreb (7.7.).
  

Zelenobílé "Great escapes"

V posledních kolech nás ve skupině o záchranu čekají pěkné nervy, jež v reálném čase přináší nesnesitelné utrpení. Pořád je tu však naděje, že i z téhle zpropadené sezony vyjdeme ve stylu Great escape – památného velkého úniku z lopaty. V historii Bohemians je pár dobrých příkladů, na něž fanoušci nakonec vzpomínali s úlevným úsměvem.


1927/1928 - AUSTRALSKÁ KOCOVINA

Velká sláva australského zájezdu z léta 1927 se v podzimní lize proměnila v jednu výsledkovou kalamitu. Mužstvo získalo ze šesti mistrovských zápasů jediný bod za usmolenou domácí remízu s Čafkou a v půlce soutěže bylo poslední. V zimě se klub definitivně rozhodl pro změnu názvu z AFK Vršovice na Bohemians a přivedl výrazné posily v čele s návratem vršovického štístka Káši Bejbla ze Slavie a příchodem Jana Knoblocha Madelona ze Sparty. Bohemka se stala nejlepším týmem jara, prohrála jen na Slavii, naopak doma porazila Viktorku Žižkov, které pak pomohla k titulu. V posledním kole se Spartou potřebovali Klokani k absolutní jistotě záchrany vyhrát, ve starém Ďolíčku to legendárním gólem zařídil Jan Knížek.

1963/1964 - HORKÉ JARO

Tenhle finiš přinesl do klubové historie terminus technicus: horké sestupové jaro. Začátkem roku 1964 ho předznamenalo trucování opor Vladimíra Kose a Josefa Píši, kteří chtěli do Sparty. Následovala děsná série šesti porážek v řadě, včetně tří výprasků za sebou na Slovanu (0:4), v Ostravě (1:5) a doma s Duklou (2:5). Klub s názvem ČKD Praha se uprostřed jara propadl na sestupovou dvanáctou příčku čtrnáctičlenné soutěže. Pomohl návrat dvou opor, Píši a Kendyho Kneborta, jenž se předtím vyvázal z vojenské služby kvůli potížím se srdcem. Knebort dával dva góly při zlomovém vítězství 3:0 s Brnem, spolu zařídili výhru nad silným Slovnaftem Bratislava. Václav Horák přispěl hlavičkou v nervozním mači v Edenu proti Motorletu. Dvě kola před koncem byli Klokani bod nad čarou ponoru, ale jeli do Třince do bitvy kdo s koho. Klíčový bod zachránila Píšova penalta. Místní publikum, rozjitřené hlasatelem, pak obléhalo v tribuně schovaného sudího Koreluse. V posledním kole korunovala záchranu výhra 5:3 s Hradcem.

1988/1989 - TRANZISTORY V POHOTOVOSTI

Důsledky kauzy černých fondů srazily klub během dvou let z reálného boje o titul do tvrdé záchranářské šlamastiky. V zimě se navíc trenér Josef Zadina nepohodl s klubovým vedením a tým tak od mládeže převzal Ladislav Ledecký. Celé jaro bylo o nervy, Bohemka se s vypětím sil držela nad hranou sestupu. Trápení oživilo pár hezkých momentů, třeba výhra 3:1 v Edenu nad Slavií. Pomohlo také v těch letech tradiční domácí vítězství nad Ostravou, ke kterému přispěl hattrickem Radek Šindelář. Dvě kola před koncem byla ale Bohemka na patnáctém místě s vědomím, že jde o všechno. Do Ďolíčku přijely Vítkovice, které neměly o co hrát, a bylo to znát. Po půli jsme vedli 3:0 a fanoušci žhavili tranzistoráky, jak hraje Plzeň s Olomoucí. Po půli sice vedla, soupeř ale po přestávce skóre otočil. Zelenobílý kotel pak na dálku Sigmě děkoval. Bohemka vyhrála 6:2. V posledním kole sice prohrála v Chebu, spolu se soupeřem ale slavila záchranu. Plzeň v posledním kole rupla na Slavii a šla dolů.

2013/2014 - KLIDNÁ KLUSÁČKOVA SÍLA

Jedenáct kol před koncem dorazil trenér Luděk Klusáček místo Jozefa Webera v téměř zoufalé situaci, Bohemka byla poslední s pouhými čtrnácti body. Následovala však památná jízda za záchranou. Klusáčkovi pomohla hned úvodní vybojovaná výhra s Libercem, kterou důraznou hlavičkou zařídil Ivan Lietava. Proti Teplicím zahrál zřejmě životní zápas dvacetiletý talent Petr Nerad, který přispěl k výhře 3:1 prvním ligovým gólem. Tři kola před koncem byla Bohemka přesto poslední o čtyři body za čtrnáctým místem. Pak ale díky třem gólům v prvním půli porazila Duklu a dvěma zázračnými trefami Jakuba Rady otočila mač v Jablonci. V posledním kole v Ďolíčku už při zápase s Plzní místo tranzistoráků řádily chytré telefony. Bohemka uhrála klíčovou plichtu 0:0 a čekala na zprávy z Liberce. Tam domácí gólman Ondřej Kolář ve svém prvním ligovém startu povolil Olomouci jediný gól a remíza 1:1 znamenala, že je Bohemka zachráněná a dolů jde Sigma. V Ďolíčku se pak konala úlevná pitch invasion.

2018/2019 - ZLATÁ RÁNA KAPITÁNA

Zvláštní sezona, v níž se Bohemka trápila v Ďolíčku, kde za celou sezonu vyhrála jenom dva zápasy. Venku přitom sedmi výhrami překonala klubový rekord. Zásadním problémem byla série deseti zápasů bez vítězství na přelomu podzimu a jara. Na jeho konci se tým zvednul, vyhrál ve Zlíně, v Karviné i v Teplicích po dobrodružném průběhu a skvostné vítězné rybičce Jakuba Nečase. Ve třicátém kole byl na Slovácku 22 minut od klidu ve střední skupině. Nakonec ale dostala gól a musela vytrpět pět kol v boji o záchranu. Zásadní problémy způsobila drsná porážka 1:4 doma s Příbramí, k níž výrazně přispěl fantom Jan Matoušek. Bohemka se propadla na barážovou čtrnáctou pozici. Z ní ji vytáhnul vítězný gól Josefa Jindřiška v Karviné, v posledním kole nadstavby s Opavou bylo ale stále ještě třeba uhrát bod. Po překvapivém úderu soupeře už se skoro ztrácel. V posledních sekundách nastavení ale Puškáč prodloužil balon do vápna a Jindřišek z voleje napálil k tyči na tramvaj svůj životní gól.

autor: martin hašek / 25.4.2022