KRÁTCE:
17. kolo FORTUNA:LIGY Bohemians Praha 1905 - FK Teplice se odehraje v sobotu 28.1.2023 v 15 hodin.
TIPSPORT LIGA (3.12.2022): Bohemians Praha 1905 - FK Viktoria Žižkov 3:1 (1:1), branky klokanů: 4. Mužík, 46. Dostál, 77. Drchal.
TIPSPORT LIGA (30.11.2022): FC Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 3:4 (0:2), branky klokanů: 15. + 25. Drchal, 48. Vrána, 80. Dostál.
TIPSPORT LIGA (26.11.2022): FC Silon Táborsko - Bohemians Praha 1905 1:3 (0:1), branky klokanů: 41. Drchal (z pen.), 52. Prekop (z pen.), 90. Novák.
Tým Bohemians se zúčasní tradičního zimního turnaje TIPSPORT LIGA, postupně se utká s: Táborskem (26.11.), Libercem (30.11.) a V. Žižkov (3.12.).
  

O webu

Základní informace


Název Kenguru je volným překladem slova klokan z finštiny. K tomu se váže vzpomínka z roku 2005, kdy po jednom ze zápasů naší milované Bohemky několik fanoušků skončilo ve známé nonstop restauraci U Kotvy na křižovatce Lazarská v centru Prahy. Zde proběhla tzv. "družba" s přítomnými turisty z Finska a po zjištění onoho krásného překladu jsme slíbili, že do roka a do dne vznikne spolek Kenguru. Tak se i stalo.

K rozhodnutí založit webové stránky již na začátku března roku 2006 jsme dospěli z důvodu nedostatku informací z mládežnické a dorostenecké líhně klokanů na oficiálním webu Virtuální Ďolíček. Založili jsme redakci ve složení fanoušků Honzy V. (priessnitz) a Zdeněk Z. (fotoZ) a ta se po několika dalších týdnech rozrostla o další kamarády (fotograf Pasta, redaktoři strast a richty ad.). Stačil pouhý půlrok (!), aby web začal přinášet kompletní výsledky a vybrané reportáže s fotografiemi z tehdejších mládežnických soutěží. Nakonec to dospělo až do takového stavu, že naše reportáže začala přebírat i samotná redakce oficiálních stránek Bohemians, o co nám na začátku také šlo. 

Ještě v témže roce na podzim jsme založili a zaregistrovali fotbalový tým Kenguru FC, který od jara roku 2007 pravidelně nastupoval v 8. hanspaulské lize a sdružoval zejména fanoušky zelenobílých barev. Časem vznikl i jeho přidružený B-tým, který si dokonce vedl sportovně daleko lépe než jeho mateřský oddíl. Po několika letech ovšem oba týmy nakonec z různých důvodů zrušily svoji aktivní činnost...

To se ovšem netýkalo samotného webu - ten se, po dohodě s občanským sdružením CU Bohemians Praha, stal oficiálním webem mládeže Bohemians! Sice spolupráce trvala pouhou jednu fotbalovou sezónu, ale vršovickým fanouškům přinesla mnoho informací a reportáží z mládežnických soutěží.

Po určité stagnaci, kdy web přinášel pouze informace o hanspaulském týmu Kenguru FC, se během roku 2011 utvořila iniciativa fanoušků Bohemians k vytvoření projektu Cesta za titulem. Ten měl za cíl fotbalovým fanouškům tzv. "on-line formou" připomenout 30. výročí od dosud jediného mistrovského titulu. Fanoušci se tak prostřednictvím webu přenesli o 30 let nazpět, aby si den po dni zažili slavný ročník 1982/1983!

Během tohoto projektu se začal web Kenguru věnovat zejména historii a zpracoval např. veškeré přehledy zápasů a tabulky 1. ligy od roku 1925 nebo slavné pohárové zápasy UEFA. Vznikl také mj. digitální archiv klokanů. Web začal prezentovat jednotlivé hráčské karty, vybrané detaily zajímavých utkání nebo nově i rozhovory s bývalými hráči Bohemians. Největší podíl na tom, že se web začal formovat k samotné historii měl a dosud má redaktor Martin H. Ten svými články a rozhovory, které jsou pravidelně publikovány v magazínu Klokan, přinesl tolik potřebná historická fakta o fotbalovém klubu Bohemians. K tomu se přidali i někteří konzultanti a historici a web Kenguru se stal v současné době unikátním portálem pro fotbalové fanoušky nejenom z Vršovic!

V roce 2020 byla založena fotobanka Kenguru - Bohemians na starých fotografiích, která je chronologicky prezentována ostatním fanouškům. Stejně jak ona tak i samotný web na podzim roku 2021 přechází pod patronací nově vzniklého oficiálního fanklubu Bohemians a později i zapsaného spolku Klokanklub z.s., konkrétně pak pod jeho historickou sekci.

autor: jan vosátka (17.11.2021)