KRÁTCE:
Do Ďolíčku přichází z FC Zbrojovka Brno brankář JAKUB ŠIMAN (29), který se připojí v co nejbližší době k B-týmu BOHEMIANS.
Klub BOHEMIANS má v dosavadním průběhu FORTUNA:LIGA nejhorší útok, když ve 23 utkání nastřílela pouhých 20 branek.
Prvoligovou premiéru si v Hradci Králové okusil makedonský útočník MILAN RISTOVSKI (25), gratulujeme a jen tak dál!

Porazit Spartu!!! Vzpomínky na noční můru

Mohl to být tenkrát začátek krásné revoluce. Symbolicky 17. listopadu v roce 2001 Bohemka doma slavně porazila 2:1 Spartu. Marcel Melecký ukončil 903 minuty trvající neprůstřelnost Petra Čecha a soupeře pak hned dorazil Libor Baláž. Klokani tehdy dorazili Spartu na skóre a zdálo se, že můžou zkusit titulovou kampaň. Víme, co následovalo. Marných 25 zápasů, 7014 dní, skoro dvacet let bez ligového vítězství nad týmem z Letné. Je to pryč a můžeme s nadhledem vzpomínat.

3. ZÁPAS, 546. DEN: RITCHIE

Bohemians – Sparta 1:2, nedohráno (17. května 2003)

Bohemka byla před zápasem se Spartou, která mohla v Ďolíčku slavit titul, u zdi. První gól dal ale Libor Baláž, v domácím zápase s Letenskými se trefil potřetí za sebou. Jenže v poslední minutě první půli vyrovnal Poborský a v 72. minutě skóroval na hraně ofsajdu Zbončák. Ve vyhrocené atmosféře několik diváků přelezlo plot, jeden z nich polil pomezního rozhodčího Talpu pivem. Poté k sudímu došel i Zděnek Urban, zvaný Ritchie, a pravou pěstí ho udeřil. Hlavní rozhodčí Hlaváč pak rozhodl o ukončení zápasu. Výsledkem byla kontumační prohra 0:3, zavření domácího hřiště na tři zápasy (musely se odehrát 100 kilometrů od Prahy) a pokuta 500 000 korun. A následně i sestup.

4. ZÁPAS, 2186. DEN: ORDOŠŮV BONBONEK

Sparta – Bohemians 3:1 (12. listopadu 2007)

První návraty na Letnou po znovuzrození. Posledního října nastoupil v poháru mladý tým plný náhradníků a prohrál 0:2, jeden gól vstřelil bývalý hrdina Bohemians Karol Kisel, který po trefě z trestného kopu neslavil. V lize prohrála Bohemka o třináct dní později 1:3, gól Michala Ordoše po krásné akci z křídla byl prvním zásahem na Letné od památného vítězství 4:3 z roku 1996.

6. ZÁPAS, 2813. DEN: NONSTOP SINGING

Sparta – Bohemians 0:0 (31. července 2009)

Navzdory bezgólovému výsledku a čistě obranému výkonu naprosto euforický zážitek. Bohemka vybojovala na Letné bod po deseti letech. Tým předvedl v bouřlivé atmosféře šestnácti tisíc lidí na tribunách statečný výkon za podpory přibližně dvou tisíc zelenobílých fanoušků. Po zápase slavil mladíček Martin Nešpor na zádech Luďka Zelenky pod kotlem, který zpíval ještě dvacet minut po zápase nad prázdnou Letnou: „Jdem na fotbal! Do Vršovic!“

9. ZÁPAS, 3464. DEN: PODRAZ NA AZÍZE

Sparta – Bohemians 2:0 (13. května 2011)

Kdy jindy vyhrát na Letné, než na závěr úžasného jara pod Pavlem Hoftychem? Pan rozhodčí Královec rozdal karty jinak. Nejvíc si vychutnal nešťastného Azize Ibragimova, který se na hřiště dostal sedm minut před půlí jako střídající hráč a během tří minut byl venku s červenou kartou. První žlutou dostal za údajné protesty, druhou už vyloženě skandálně poté, co byl zezadu strčen na sparťanského stopera Brabce.

12. ZÁPAS, 4284. DEN: ZIPOVA NADĚJE

Sparta – Bohemians 2:1 (10. srpna 2013)

Krátce po posledním návratu z druhé ligy Bohemka na Letné dlouho hájila vedení, které zajistil skvělým halfvolejem k tyči Jan Moravec po krásné přihrávce Jakuba Hory, jenž do týmu dorazil právě před tímto zápasem. Sparta v závěru zápas otočila góly Bednáře a Lafaty.

14. ZÁPAS, 4633. DEN: HAVROŠOVO ADIEU

Bohemians – Sparta 1:2 (25. července 2014)

Očekávaná premiéra ročníku začala Mikušovým břevnem a následným solidním závarem, euforii ale utnul kiks brankáře Jiřího Havránka, který při pokusu o kličku ve vlastním vápně namazal bývalému klokanovi Martinu Nešporovi. Bohemka nakonec prohrála 1:2 a pro Havránka to byl poslední zápas v prvoligové kariéře.

15. ZÁPAS, 4942. DEN: KAT LAFATA

Sparta – Bohemians 1:1 (30. května 2015)

Konec prokletí byl blízko. Bohemka dlouho vedla díky krásnému lobu Elvise Bratanoviče přímo na rozjásaný kotel. V druhé půli byl Rada po Moravcově úniku sám před gólmanem Štěchem, který ale střelu vytěsnil na roh. A co dál? La-fa-ta…

17. ZÁPAS, 5265. DEN: ČÍŽEK! ČÍŽEK! ČÍŽEK!

Bohemians – Sparta 2:2 (17. dubna 2016)

Ten den už to bylo opravdu na hraně. Krásný zápas s krásnými góly v nabitém Ďolíčku. První se trefil Rafael Acosta po jihoamerické akci s Mosquerou. Podruhé Bohemka vedla díky derby specialistovi Michalu Šmídovi a jeho šajtli pod hodiny. Památné byly úniky veterána Tomáše Čížka, po jehož střelách několikrát scházelo pár centimetrů. V poslední minutě mohl dát vítězný gól Václav Prošek, gólman Bičík mu ale oblouček zblízka chytil.

20. ZÁPAS, 5734. DEN: ŠMÍĎÁK PRO ŠPEKÁČKY

Sparta – Bohemians 1:1 (30. července 2017)

Michal Šmíd prostě derby uměl. 200 milionů korun za letní posily nebylo Spartě nic platných. Dvě minuty před koncem dobil do brány Dostálovu pumelici, kterou gólman Dúbravka jen vyrazil. Následovala atmosférická oslava s kotlem a po zápase špekáčky v Uhříněvsi.

22. ZÁPAS, 6124. DEN: ZÁVIŠKOVA EUFORIE

Bohemians – Sparta 1:1 (24. srpna 2018)

Byl to zápas plný emocí. Sparta vedla z trestňáku po nafilmovaném pádu Josefa Šurala, který pak sám poslal míč do šibenice. Tribuny rozbouřil ostrý zákrok sparťana Chipciua na Dominika Maška, který padl z výšky, vykloubil si loket a zpřetrhal si vazy. Poslední radost ale patřila Bohemce, David Bartek poslal balon na zadní tyč, kde se trefil Jan Záviška. Do soboty to byl poslední gól Spartě.

25. ZÁPAS, 6776. DEN: NEŠŤASTNÝ OFSAJD

Bohemians – Sparta 0:1 (6. června 2020)

Poté, co se liga rozeběhla po koronavirové pauze, Bohemka vyhrála tři zápasy a před derby se Spartou vládla velká naděje. Klub dokonce na zápas dostal několik desítek kotelníků. Sparta ale byla lepší a těsně před koncem navíc Benjamin Tetteh dal gól poté, co pomezní přímo do tváří celé obrany nesprávně odmával ofsajd, což některé hráče zmátlo.

autor: martin hašek / 2.2.2021 (s využitím Virtuálního Ďolíčku)