SK VIKTORIA ŽIŽKOV

2:1

(0:1)

AFK VRŠOVICE 

 

Neděle 23.8.1925, odpoledne • Hřiště SK Viktoria Žižkov - Praha, Ohrada • Středočeská 1. liga (1925/1926) • 1. kolo

 Branky: 57. Carvan, 75. Meduna - 43. Wimmer

 ČK: 89. Kučera

 Rozhodčí: Frisch (Fryš)

 Diváci: 2 000

 

Ligový match vyhrála Viktoria, na jejimž hřišti se hrálo, po zásluze a proto snad jí také vyhrávala hudba po něm. Obě mužstva byla nedávnými odchody hráčů zeslabena, ale zato přidala hře bojovnosti. Podle výkonů je, jak už řečeno, výsledek zasloužený, ale zelenobílí v druhé polovině, hlavně na sklonku, mohli docílit ještě vyrovnávací branky. Benda a Stehlík však hráli nad očekávání spolehlivě a tak celý nápor soupeře vyšel naplano. Jeho vnitřní nebyli tak sehraní jako protějšek, i záloha nehrála jako obvykle, jsouc patrně přetížena. Obrana však hrála velice dobře, zvláště Krejčí a je zajímavo, že právě on chybou umožnil  aby Viktoria dobyla vítězné branky, když vršovický zadák omylem vrátil Bělíkem už vyražený míč znovu k vlastní brance. Tam už se klubko Viktorianů, podporováno tím, že přihrál vlastní back, postaralo, aby prudce mohl Meduna a nerušeně vsítit. Jinak hráli Tichay a Bělík skoro bezvadně, jsa nejlepším mužem teamu. V útoku vnitřní ještě hráli dobře, zvláště Knížek. Tomeš hrál polohalfa. Viktoria měla středem útoku přece jen plus a Carvan s obranou obstaral ostatní Stehlíkovi se vše dařilo. O jedné věci je třeba zmínky. O způsobu hry vršovické zálohy. Soudce Fryš napískal proti ní povážlivě kopů za ostrou hru. Působí to na diváka, který někdy taky hrál, nejen dojmem nepěkným, když soupeř míče zbavený zapomíná na nohy tam, kda právě nemá, nýbrž i směšným. Tohle by měli uvážit také ti hráči, jichž se to týká, poněvadž to škodí jménu mužstva.

Teď o hře a brankách. V prvé polovině se toho mnoho neudálo. Ke sklonku jejímu poleví tlak Viktorie a Wimmer ve 43. minutě bystře dorazí podání zleva do Bendovy sítě, takže Vršovice vedou. Po změně čeká se také úspěch soupeře, ale Bělík vybíhá a odráží, i když hned nato Tichay hodně pochybil. V 53. minutě přehlíží velice bedlivý soudce sražení vršovického hráče, který se právě chystal k ráně. Pak Jelínek podceňuje soupeře, kterému zůstává míč. V tom však znovu útok, vysoké podání do středu a Carvan, pravý všudybyl, hlavou dorazí. Je tedy v 57. minutě vyrovnáno. Vršovice se teď brání. Havrda zkouší střílet z dálky. V 62. minutě hraje Tichay foul, ale 12y kop dán do outu. Při tom Bělík předčasně vyběhl proti střelci. V 75. minutě po rohu dopustí se Krejčí zmíněné chyby a Viktoria vyhrála zápas a dva body ranou, kterou Bělík nemohl zachytit. Benda v 84. minutě dohoní dva vršovické útočníky, kteří mu utekli a v poslední chvilce srazí míč do rohu. Lidí, kteří dali přednost této hře před zápasem Sparta-ČAFC, bylo hodně.

 

Celý zápas byl veden v prudkém tempu za střídavých útoků při převaze Viktorie. Po pěkném nástupu hostí měli domácí nebezpečné útoky, oba brankáři chytali výborně těžké rány a na obou stranách se vyznamenávala obrana. Viktoria dobyla čtyř rohů rychle po sobě. Rozhodnutí padlo teprve ve 43. minutě, když Knížek dal zadovkou míč před branku, kde ho Wimmer dostihl dříve hlavou, než ho mohl zasáhnout žižkovský Benda. Po změně branek po prudkém nástupu domácích vyrovnal v 11. minutě Carvan hlavou. V 17. minutě diktoval soudce Frisch penalty za sražení Severina na brankové čáře, penalty však Jozka přestřelil. Soudce přehlédl při tom vyběhnutí brankaře z goalu. Ve 30. minutě byl roh pro Viktorii. Bělík vyrazil a z utvořivšího se shluku dal Meduna vítěznou branku. Vršovičtí měli hlavně v druhém poločase velkou převahu, celkem však podala Viktorie ucelenější výkon a zvítězila zaslouženě. Zápas se hrál ostře, bylo vyloučeno pouze levé křídlo Vršovic těsně před koncem hry. Na obou stranách přehlédl soudce několik ruk. Poměr rohů 10:8 pro Viktorii.

Národní listy a Lidové noviny (24.8.1925)
 

Sestava AFK Vršovice

  # Pozice Příjmení a jméno Góly Min. ŽK ČK
    B Bělík Vladimír        
    O Krejčí František        
    O Tichay Emil        
    Z Havrda Jaromír        
    Z Mašata Vladimír        
    Z Hochmann František        
    Ú Kučera Jaroslav      
    Ú Wimmer Jan      
    Ú Tomeš Antonín        
    Ú Knížek Jan        
    Ú Průšek Jaroslav        

Sestava SK Viktoria Žižkov

  # Pozice Příjmení a jméno Góly Min. ŽK ČK
    B Benda Václav        
    O Matuš Ladislav        
    O Stehlík František        
    Z König Vilém        
    Z Carvan Antonín      
    Z Goldhammer Josef        
    Ú Vaník Václav        
    Ú Jelínek Josef        
    Ú Meduna Karel      
    Ú Severin Karel        
    Ú Joska Bohumil        


 

reklama

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace