AFK VRŠOVICE - SK SLAVIA PRAHA

0:3 (0:1)

Neděle 22.11.1925, 14:15 hodin • Hřiště AFK Vršovice - Praha, Vršovice • Středočeská 1. liga (1925/1926) • 8. kolo

Branky: 12. Silný, 57. + 84. Puč

V 50. minutě neproměnil pokutový kop Silný!

Ú Kratochvíl Josef   90

• Liga způsobila, že na hřišti Vršovic hostovaly krátce za sebou kluby, jež dostali do Vršovic jinak by bylo velmi těžké; onehdy byla to Sparta včera Slavia.

Vršovice hrají - bohužel - zatím v lize útoku outsidera; z řady sehraných matchů nezaznamenaly ani jediného bodu. Okolnost tato spolu s faktem, že hrají na vlastním hřišti, kdež tak nerado se prohrává, dávaly tušiti, že bude úsporně bojováno o body, přes to, že zde šlo o dva zpřátelené kluby. A skutečně domácí podali výkon, se kterým direktorium - přes porážku - může být spokojeno. Hra byla nejvýš střídavá a není možno mluviti o vyložené převaze vítěze, ač by tak počet rohů ukazova; naopak co chvíli viděli jsme pěkné útoky domácích, které nebyly korunovány zdarem výbornou hrou Kummmermanna a Pláničky; i špatná muška a střelecká smůla zde zasáhly. Jednou pěkná rána do prázdné branky odrazila se od tyče, kdy již obecenstvo "vidělo goal".

Hrálo se ostře, ale přece s jedinou výjimkou - nelze mluviti o úmyslu soupeři ublížit. Soudce pan Matura se napískal, až obecenstvu to nebylo milo. Dávalo mu to též na jevo nevhodnými výkřiky, takže byl nucen na chvíli přerušit zápas, než nastal v hledišti klid. Snad bylo mnoho těch, co mu kinuli, ale křivditi by mu; hrubě se neprovinil a mnohé snad obrácené rozhodnutí nemělo na hru vliv. Má dobré nervy - a to je v takovém matchi rozhodně plus.

Domácí měli velkou oporu v brankáři Bělíkovi, který zastal se zdarem ohromný kus práce; obránci Tichay a Krejčí hráli účelně a spolehlivě; poslední v zápalu hry několikrát si "zaouřadoval", což jednou vyneslo Pučovi vyřazení ze hry na několik minut a Vršovicům 12yard. kop, náhodou Bělíkem zneškodněný. Halves jsou dobrou řadou Vršovic; v Průškovi mají hráče velikého talentu, který zraje pro mezinárodní čapku přes svoje mládí. Pinz se trochu těžce včera pohyboval; Hoffmann hraje účelně, nedohrál však včera pro svoje chlapectví; hráči by si měli uvědomit, že po vzoru Cejnarově soudcové trestají sesměšňování jich výkonu vyloučením; včera v 8. minutě druhé půle odkopl míč k trestnému kopu přpravený a šel domů. Že tím poškodí svých deset kolegů a klub si neuvědomil. Wimmer táhl včera útoky, ale i on včera více protestoval proti soudci, než hrál. Knížek dovede svými zbytečnými kličkami diváky přivést k zoufalství; několikrát jimi ztratil vyložené posice. Vlček je výborný střelec, ale trochu moc "masitý" a proto málo pohyblivý; předpovídáme mu však v budoucnu - bude-li pilně trainovat - veliké úspěchy. Hallinger hrál s chutí i se svojí nervosou; po vyloučení Hoffmanna hrál v halfu; Hybš zatím mnoho neukázal.

Slavia měla svoje hvězdy včera v Pláničkovi a Kummermannovi; oba hráli bezvadně a mají lví podíl na nule jich svatyně; Seifert včera hrál dobře, ale hodně i "řečnil". Záloha hrála velmi dobře; Plodr je čilý. Pleticha přišel do své formy (včera pěkně tlumil vysokou hru) a i Hliňák pomalu přichází do své formy a ztratil trochu na své zbrklosti. Z útoku hráli včera dva hoši - Puč a Kratochvíl; také všechny útočné akce šly z této strany. Nemilé překvapení byla více než slabá hra Šoltyse a i Silnýho; u Podrazila jsme na ni již zvyklí a s tímto místem má Slavie věru velkou smůlu.

Celkem lze říci, že zápas byl dosti zajímavý, v mnohých svých fázích i napínavý; byl přes štvaní - odsouzení hodné - určitě strany z obecenstva regulérně dohrán. Obecenstva sešlo se cca 4 000 osob; bohuže touto velikou návštěvou stalo se malé toto hřiště velmi nepřehledné, neboť nakupilo se i před novinářskou loží tolik obecenstva, že jen stěží mohli jsmme pozorovat průběh matche. Však zde také co chvíli docházelo k vzájemným šarvátkám obecenstva.

A nyní ještě hlavní momenty hry: v 5. minutě roh pro Vršovice; ve 12. minutě útok Kráťa-Puč-Silný a I. goal sedí, ve 23. minutě neuznán pro dříve písknutý aut goal Slavie; v 25. minutě roh pro Slavii; v 26. minutě pro Vršovice; v 28. minutě roh pro Slavii; v 39. minutě branka Slavie pro offside neuznána; poločas 1:0 pro Slavii. Ve II. půli v 5. minutě sražen Krejčím Puč (odnesen) a 12yard kop Silným provedený chytá Běík; v 8. minutě vyloučen Hoffmann; ve 12. minutě se vrací Puč a hned dostane od Šoltyse míč a II. goal sedí; v 18. minutě roh pro Slavii; ve 22. minutě další, ve 24. minutě roh pro Vršovice; v 25. minutě tři rohy za sebou pro Slavii; v 39. minutě opětně roh pro Slavii a Puč po chybě Tichaye střílí třetí a poslední goal matche. Do konce hry pak stav již tedy nezměněn.

tribuna / 23.11.1925

Vítězství Slavie nebylo tak hladké. Rušná hra, střídavé útoky, hodně křiku za barierami, pískání, hvízdání a povzbuzování. Vršovice překvapily houževnatostí a nikdo by v nich nepoznal zeslabené mužstvo minulých zápasů. Byly plný bojovnosti v útoku i v obraně a obětavost doplňovala nahodilé nedostatky. Slavia tentokrát v útoku polevila: Silný hrál míčem výše, nesvědčilo sousedům a poskytoval rozhodným backům Vršovic více příležitosti a času k zákrokům. Před brankou bylo nutno tyto míče tlumit a toto malé změškání hodilo se Krejčímu i Tichayovi. Mimo to hrála křídla červenobílých sobecky a špatně střílela. Výsledek Vršovic je proto zasloužený a hezký. Rozhodně dobyly ještě branky nehrát obrana Slavie mimořádně dobrou hru. Plánička byl obvyklým hrdinou a Seifert i Kumr se nedali zahanbit. Úctyhodně pracovala i záloha. Z útoku plně uspokojil Puč, chvílemi Šoltys a v poli Kratochvíl, jinak bylo znát polevení, které stejně musilo jednou přijít. Ale bojovnost mužstva Slavie byla dobrým rysem hry, jejiž vzruch neustal od prvního výkonu až do konce. Někdy bylo ještě rušněji, než soudce měl trpět. Ale zavinily to jeho chyby. Všimněme si taky jich: V 25. minutě neuznal regulérní branku Silného. Podrazil prošel na brankářovu čáru, přihrál zpět míč před branku a Silný hlavou jej dorazil do sítě. V 52. minutě srazil Krejčí úmyslně a zezadu Puče. Soudce diktoval 12y kop, ale nevyloučil hráče za tuto hrubost. Chvilku nato dopustil se Hliňák ostré hry. Soudce ji zastavil, ale trestal nesprávně Vršovice. Zcela oprávněně vyloučil Hochmanna, který odkopl připravený míč. Zapomněl však na Wimmera, který rukou přičítal soudci nepěknou vlastnost. Takové chování není důstojno hráče, který hrál nejeden zápas mezinárodní. Divíme se mu, že nevěděl, jak při soudcově eventuelní důslednosti mohl těžce poškodit svoje mužstvo. Svévolné vyloučení hráči zasluhují nejenom trest ústředí, nýbrž i klubu, poněvadž jen lehkomyslně zbavují možnosti úspěchu. Včera to bylo možno zcela právem tvrdit o Vršovicích. Hrály výborně, nepolevily v tempu ani ke konci. Útok a obrana nejlepšími řadami, zvláště útok se činil. Ex-Slávista Hübsch málem střelil branku, když prudký jeho míč se odrazil od břevna do pole. I jinak hrál užitečně a vyrovnával kvalitu levého útočného boku, který od odchodu Burešova nemohl s dvojicí Knížek-Wimmer konkurovat. Vlček musí míti více rozmyslu, aby dosáhl úspěchu. Včera prošel pěkně obranou, zálohou, ale předčasně střílel, takže Plánička, který rovněž chybil, že proti útočníku váhal vyběhnout, přes svoji chybu, anebo snad právě pro ni, měl dosti častu, aby vystihl směr prudké, ale daleké rány. To byla veliká chance, nehledíc k míči, který před koncem prvého času zahodil Hallinger. Nejlepšími byli ve forwardu Knížek a Wimmer. Velice dobře si počínala obrana. Bělík a Tichay hráli rozvážněji, než velice dobrý, ale i prudký Krejčí. Jeho styl hry vybočuje z dovolených mezí a může vést k úrazům i jeho vlastním. I když profesionál bere za svoji hru leckdy trce zaslouženou odměnu, nikdy nesmí hrát tak vášnivě a bez ohledu. Snad nechceme, aby se u nás dobývaly branky přes mrtvoly. Takový zákrok proti forwardu jako se stal v 52. minutě kopaná přátel nezíská, i kdyby vždycky hráli v mužstvech tak výborní dva brankáři jako včera.

Hra: Vážnější obměnou střídavých útoků byly dva rohy obou stran v 5. i 6. minutě. Zvláště Silného ránu kryl Bělík dobře. Brzo na to střílel Hallinger z posice poněkud pochybné a Plánička ránu chytá. Útočí Kratochvíl dává míč do středu. Silný si jej přehodí, otočí se a střílí k tyči polovysokou ranou ve 12. minutě první branku. Krásně se na obou stranách kombinuje. Diváci hlučí podle příslušnosti útočícícho. Plánička musí z branky a na obou stranách padají ostré rány bez výsledku. V 25. minutě střílí Silný neuznanou a regulérní branku. Pak náselduje serie rohů. Kratochvíl pálí do brany tyče po pěkném útoku Šoltysově. Bělík jistě chytá Silného míč. Šoltys sám projde a místo střelby podává offside jsoucímu Silnému. Zahodí Hallinger, přestřely Silný a tím čas končí. Druhá polovina začíná nebezpečným výpadem Knížkovým, Plánička neselže, ani tehdy, když offside stojící Wimmer prudce střelil. Bělík chrání dobře branku před Pučem, kterého za nedlouho napadá Krejčí v trestném území. Bělík Silného 12y kop vyráží. Pak přijde intermezzo Hochmann-Wimmer a po rohu v 59. minutě vyčíhá Puč mezeru a posílá jí nízký míč do sítě, sotvaže se vzpamatoval po Krejčího něžnostech. Vlček mohl náskok svým proběhnutím zmírnit, ale ukvapeně střílel, takže Plánička míč zadržel. Slavia získává rohy. Hliňák slabě kryje levý bok a míč Hübschův přihraný uniknuvším Knížkem jen tak, že se odráží od břevan. Znovu se vyznamenává vyběhnuvší Bělík, který Šoltysovi zabrání v ráně. Sedm minut před koncem hry dostává míč rychlý Puč. Kličkou uvolní se k ráně a typický nízký shoot končí po třetí v síti. Útoky Vršovic jsou bezvýsledny.

národní listy / 23.11.1925

Na hřišti A. F. K. Vršovice nastoupila dnes Slavia Praha k ligovému zápasu v oznámené sestavě s Pláničkou v brance, kdežto Vršovice postavily na levé křídlo Hybše, přestoupivšího ze Slavie. Poměr branek odpovídá celkem rázu hry, ač si Vršovice také zasloužily branky. Zabránil jim v tom Plánička, který s Kumrmanem a Seifertem tvoří výbornou obrannou trojici. Záloha také uspokojila a Pleticha s Hliňákem opět přicházejí do formy. Po posledních výkonech však zklamal útok, v němž jediný Puč hrál nad průměr. Kratochvíl hrál dobře, střílel však velmi nepřesně a Silný zvláště v druhé půli hodně polevil. Nejhorší byl výkon pravé strany, kde Šoltys hrál s malým zájmem a porozuměním. Také u Vršovic byla nejlepší obrana, Bělík, Krejčí a Tichay; její úloha byla ovšem poněkud usnadněnou špatnou hrou slavistických útočníků. Bělík tvořil velmi dobrý protějšek Pláničkovi a chytil i penalty. V záloze vynikl nedávno zařaděný mladý Průšek, ač i Pinc ve středu plně uspokojil. V útoku hrály slaběji spojky, kdežto křídla, s výborně střílejícím centrem Vlčkem, byla velmi nebezpečná. Návštěva byla v sychravém mlhavém počasí velice četná, téměř na 4000 osob. Zápas řídil Matura, který přes to, že byl klidný, dopustil se několika chyb.

Průběh zápasu byl velmi rušný a zajímavý a před oběma brankami vzniklo během hry mnoho napínavých situací. Slavia dobyla vedení již ve 12. minutě, když Silný z centra Kratochvílova skvěle stočil míč do opačného rohu branky. Obě strany, zvláště Slavia, mohly dobýti více branek, ale dvě rány proti Vršovicím se odrazily od tyče a goal Silného nebyl uznán pro domnělé ofside. Plánička dvakrát s námahou zachránil. V druhém poločase se tempo trochu zvýšilo. Ve 4. minutě se Plánička vyznamenal a v zápětí Kratochvíl střelil vedle. V 5. minutě Krejčí srazil ošklivě Puče, který byl odnesen s hřiště. Nařízené penalty střílel Silný, ale Bělík nádherně vyrazil. V 8. minutě byl vyloučen vršovický Hochmann, protože odkopl míč, připravený k volnému kopu. Ve 12. minutě se vrátil Puč uvítán potleskem a po chvíli mu Šoltys přihrál míč, jímž volný Puč zvýšil score na 2:0. Chvíli před tím přešel Hallinger do zálohy. Ve 20. minutě prošel Vlček před branku Slavie, ale Plánička robinsonádou zachránil. V 25. minutě dobyla Slavia tří rohů. Ve 32. minutě Hybš střílí prudkou ranou do tyče a za několik minut volný Šoltys podle vyběhnuvšího brankaře. V 39. minutě byl roh Slavie a Puč po chybě Tichayově přízemní ranou k tyči vstřelil goal. Poměr rohů byl 9:3 pro Slavii. Slavia Praha si udržela vedení v lize, neboť má z 8 zápasů 16 bodů se scorem 44:5. Viktoria Žižkov má z 9 zápasů také 16 bodů a score 35:10. Třetí A. C. Sparta, která má ze 7 zápasů 13 bodů se scorem 33:7.