SK SLAVIA PRAHA - BOHEMIANS AFK VRŠOVICE   

3:0 (2:0)

Neděle 10.05.1931, 17:00 hodin • Hřiště SK Slavia Praha - Praha, Letná • I. asociační liga (1930/1931) • 13. kolo

Branky: 29. Svoboda, 34. Kloc, 82. Čambal

V 84. min. neproměnil pokutový kop Skála!

Rozhodčí: Matzke

Diváci: 15 000


Soupisky mužstev

SK Slavia Praha

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Plánička František   90    
    O Ženíšek Ladislav 90    
    O Novák Antonín 90    
    Z Vodička Antonín 90    
    Z Šimperský Adolf 90    
    Z Černický František   90  
    Ú Junek František 90    
    Ú Kloz František 90    
    Ú Svoboda František 90    
    Ú Čambal Štefan 90    
    Ú Joska Bohumil 90  

Bohemians AFK Vršovice 

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Hochmann František   90    
    O Krejčí František 90    
    O Kučera Jaroslav   90    
    Z Kolenatý František 90    
    Z Lanhaus Antonín 90  
    Z Tyrpekl František   90    
    Ú Wimmer Jan 90    
    Ú Knížek Jan 90    
    Ú Bejbl Karel 90    
    Ú Skála Jaromír 90    
    Ú Šedivý Antonín 90    

 • Finish v I. lize se odehrává ve znamení urputného souboje mezi Spartou a Bohemians o druhé místo, jež skýtá růžové vyhlídky na účast ve Středoevropském poháru. Shodou okolností měla obě soupeřící mužstva největší překážku ve Slavii. Spartě se zdařilo tuto překážku zdolati, kdežto Bohemianv ve včerejším matchi podlehli a ztratili tím skoro veškerou naději na druhé místo. Přes úsilovnou snahu a enormní vypětí sil odešli poraženi. Sice čestně, ale bolestně. Za jiných okoloností by se s porážkou mohli lehce smířit, ale při vzpomínce na čest a materielní výhody plynoucí z umístnění na druhém místě, musí je porážka boleti dvojnásob. Tím více, ježto průběh hry nijak nenasvědčoval takovémuto výsledku.

  Slavia se dosud nevymanil z prostřednosti.

  Pokles formy obyčejně trvá delší dobu. Slabé období nastalo nyní u Slavie. V zápase s Viktorií Žižkov to začalo a prozatím ještě se červeno-bílí nemohou dostati ze začarovaného kruhu. Vedení se poctivě snažilo, aby dal teamu povzbuzující injekci v novém borci Klocovi na pravé spoji, ale akce ta přece jen se nesetkala s plným úspěchem. Příčina nevězí však v zařazení Klocově, nýbrž v nepochopitelně slabé hře právě těch borců, v nichž měla Slavie až dotud osvědčené pilíře teamu. Nelze se potom diviti, že špatné výkony jednotlivců mají neblahý vliv i na ostatní hráče. A tak až na čestnou výjimku je mužstvo infikováno tak dalece, že je na hony vzdáleno oné formy, kterou ještě nedávno kde koho oslňovalo! Nevěříme však, že to je pokles trvalý. Stav ten je jenom přechodný. Je ovšem žádoucno, aby netrval příliš dlouho. Je to v zájmu dobrého jména Slavie i celého čsl. sportu, neboť v bojích o Středoevropský pohrá, bude zapotřebí dokonalých bojovníků i representantů.

  Kdo zklamal.

  Především to byli Svoboda v centrforwardu a Šimperský v záloze. A jelikož právě tito hráči, zastávají nejdůležitější místa v mužstvu, je pak pochopitelný slabší výkon i u ostatních. Svoboda byl dokonale hlídán a také sám se málo snažil, aby dodal útoku potřebný švih a rozmanitost akcí. Šimperský pak na Bejbla nestačil a též v podpoře útoku znamenal negativní složku. I Čambal hrál velmi slabě, čímž ostatně jen potvrdil, že se do forwardu nehodí. Je sice školený technik, výborně hraje hlavou, ale není průbojný, což je vždycky vadou u spojky. Vodička v záloze se držel příliš v defensivě a nepřesně přihrával. Daleko lépe se uplatnil Černický, který na druhé straně kladl tuhý odpor Wimmerovi.

  Kloc se výborně uvedl.

  Můžeme-li někoho pochváliti, je nutno tak učiniti především u Kloce. Jeho dravost a střelecká pohotovost byly osvěžením uprostřed rozhárané hry vnitřních forwardů. Jeho výkon dlužno tím více oceniti, že nedostal od zálohy ani od Svobody kloudně přihraný míč. Co by dokázal za vydatné podpory spoluhráčů, naznačil při druhé brance, kdy šel za Čambalovou uličkou a ač tísněn oběma baks, vstřelil krásnou branku. Byl z útoku nejbojovnějším mužem, rval se doslova o každý míč a musil také, žel, snášeti nepříjemnou pozoronost zadáků Bohemians.

  Junovi činila veliké obtíže dobrá, místy i tvrdá hra Tyrpekla, ale přesto měl lepší momenty než jeho protějšek Joska. V obraně měl Plánička hodně příležitostí, aby se vyznamenal. Nula ve score mluví za všechny chvály. Ženíšek s Novákem byli přetíženi a nebylo by divu, kdyby byli zakolísali. Nestalo se tak a bylo to štěstí pro Slavii. Snad byl Novák slabší svého partnera, ale celkem i on uspokojil.

  Bohemians se líbili.

  Dalo se očekávati, že v tomto zápase podají červenobílí lepší hru než jejich soupeř a to již z toho důvodu, jelikož Slavii přece nemuselo tak záležeti na výsledku! Předpokládal se tudíž větší klid v jejich řadách a nervosita v mužstvu hostí. Stal se však pravý opak. Bohemians hráli obětavě a uceleně, čímž ostře kontrastovali neurovnaným výkonem Slavie. Kazem bla ovšem ostrá hra některých jednotlivců. Toho hosté neměli zapotřebí a zasadili tím jen ránu pověsti fair hrajícího mužstva. Terčem "pozoronosti" byl hlavně Kloc, snad proto, že v něm spatřovali hosté nejnebezpečnějšího muže. Výborně si vedl Bejlb v útoku. Pod jeho vedením i ostatní spoluhráči měli nesporné plus před toutéž řadou domácích. Jen kdyby ta střelba byla lepší! Na neštěstí měl nejvíce chancí Knížek, proslulý střeleckou neschopností. Sni druzí však po této stránce nijak nevynikli a odhodlali-li se ke shootování, končil míč u jistého Pláničky. K dovršení smůly nedovedl Skála proměniti ani 12y kop!

  Skvělé záložní trio.

  Největší překvapení připravili hosté divákům výtečnou hrou záložní řady. Lanhaus si vzal na mušku Svobodu a to tak dokonale, že ho úplně isoloval. Nespokojil se však jen defenstivní hrou. Postupoval za útokem a byl též dobře podporován oběma krajními. Všichni tři halvové měli velkou zásluhu na dobré hře útoku a převaze svého mužstva ve druhém poločase. Obrana se vyznamenávala stejnou měrou právě tak jistotou jako ostrostí a Hochman v brance chytal spolehlivě. Branká nemohl zabrániti.

  Soudce pan Matzke rozhodoval s počátku výborně. Později upadl do chyb, které na štěstí neměly vlivu na výsledek. Úzkostlivě pískal každou maličkost, chtěje udržeti hru ve své moci. Spád hry tím přirozeně trpěl.

  Minutami hry.

  Po výkopu Bohemians je hra střídavá, ale vedena je ve vlažném tempu. Teprve po deseti minutách se začíná hráti svižněji. V 11. minutě centruje Junek a Čambal střílí hlavou do tyče, od níž se odráží míč do autu. 15. roh pro Slavii Junek zahrává daleko od branky. Minutu poté střílí Svoboda trestný kop za foul Kolenatého vedle, 20. Kučera zaviní ruku v trestném území, soudce nepíská. 24. Skála oklame Ženíška, střílí na branku, Plánička chytá. O minutu později zase prudký shoot Knížkův jde těsně podle brankové liny. 29. Trestný kop za foul Krejčího zahraje Joska krásně před branku, Hochman vyrazil míč, ale Svoboda vratil do sítě, 1:0 pro Slavii. 34. po kombinaci s Joskou hodil Čambal uličku do prava Klocovi, který míč zachytil a prudkou ranou vsítil 2. goal červenobílých. 43. Trestný kop Kolenatého chytá Plánička. Půle 2:0. S počátku druhé půle jsou Bohemians útočnější, Plánička však je vždy na místě. 10. Knížek má výhodnou chanci, ztrácí však míč. 14. Lanhaus odchází se hřiště pro zranění, po dvou minutách se ale vrací. 20. Bejbl přihrává Šedivému, jeho rána jde vedle. 24. Wimmer pěkně utekl, střílel na branku a dobíhající Šedivý srazil míč do tyče. Ve 26. minutě unikl zase Kloc a jeho centr dal Joska také do tyče. Bohemians jsou daleko útočnější a hrají ve všech řadách urovnaněji než Slavia. 35. Plánička jistě zneškodňuje ránu Skálovu, 37. Z náhlého výpadu Junkova dává Čambal krásný goal, 3:0 pro Slavii. 39. Novák šel unfair na Wimmra a soudce nařídil 12y, kterou však Skála přestřelil. 43. Wimmer zahraje pěkně roh před branku Slavie, Skála střílí hlavou vedle. Stav 3:0 pro Slavii do konce zápasu nezměněn.

  polední list / 11.5.1931

   

   


  Důležitý zápas znamenající pro Bohemians postup do středoevropského poháru a pro Slavii ligové mistrovství, odehrál se před 15 000 diváků na Letné a svým průběhem - zklamal.

  Vítězné mužstvo v sestavě: Plánička, Ženíšek Novák, Vodička, Šimperský, Černický, Junek, Kloc, Svoboda, Čambal, Joska, nepodalo očekávané hry. Příčin snad bylo několik. Nový muž v útok individuálně se uvedl velmi dobře; jeho dravost a obětavost jest známa z Kladna. V souhře to vázlo více vinou Svobody než Kloce. Také nevybíravost prostředků soupeřů, kteří si na něho hned zpočátku "došlápli", měla vliv na jeho výkon, přes to však uspokojil. Kromě něho byl v útoku užitečným hráčem jen Joska, málo ale zaměstnávaný. Čambal včera ukázal, že není útočníkem pro ligové zápasy. Kromě efektní branky za celý zápas nezahrál. Junek byl tvrdě střežen. Svoboda měl opět včera slabý den, po špatném začátku ztratil náladu a zvláště po přestávce se o hru nezajímal. Řada záložní selhala v podpoře útoku. Krajní byli dobří v defensivě; Šimperský nestačil a proti Bejblovi hodně "plaval". Z obrany plně uspokojil Plánička, mající hodně těžké práce; také Ženíšek rázně a rychle řešil nebezpečné situace. Novák hrál s chybami a poněkud nervosně. Jen štěstí může děkovat, že dvě jeho chyby neskoničily brankami.

  Poražení Bohemians Hochman, Krejčí, Kučera, Kolenatý, Lanhaus, Tyrpekl, Wimmer, Knížek, Bejbl, Skála, Šedivý, byli vítězům více než rovnocenným soupeřem. Začali hru velmi klidně a byli dříve v tempu. Po přestávce měli daleko více ze hry než Slavie a byli ustavičně v útoku zásluhou lepší souhry v poli a podpory zálohy. Obrana měla méně práce než ona soupeřova. Byla zbytečně tvrdá jako obyčejně; Hochman nemohl dělati více než udělal, neměl tolik příležitosti jako Plánička. Záloha byla na výši a její zásluhou byl útok ustavičně u míče. Útok sám měl slabinu v Šedivém. Jako obvykle Bejbl hrál prim a zakládání útoků a přihrávkami ukázal se v plném lesku. Obě spojky ač uspokojily v poli, zklamaly úplně střelecky. Wimmer byl dobře střežen a nemohl se tentokráte uplatniti.

  Štěstí ve hře bylo včera na straně Slavie. V 70. minutě Novák minul vysoký míč a volný Wimmer střílel na branku. Dobíhající Šedivý z bezprostřední blízkosti míč vrazil do tyče a Plánička mrštně zachránil. V 85. minutě přestřelil ke všemu Skála pokutový kop.

  Soudce p. Matzke z počátku byl objektivní a trestal všechno. Rozkouskoval sice hru, ale budiž, měl dobrou vůli. Za to po přestávce jeho výkon hodně ztratil tím, že důsledně poškozoval Slavii, v některých přípradech příliš okatě. Každé střetnutí hráčů poblíž trestného území znamenalo trestný kop proti Slavii a diváci se sázeli, že přijde "desítka". A vyhráli! Za poklesek Novákův, jakých na druhé straně přehlídl několik, promptně nařídil pokutový kop.

  Jak padaly branky. Ve 30. minutě za foul Krejčího Joska zahrává trestný kop přesně na branku, Hochman vyráží a Svoboda pohotově vrací do sítě mezi spleti hráčů. Po pěti minutách opět Joska vtipně vezme míč Kolenatému, přihraje Čambalovi, jehož uličku dobíhá Kloc a pod tyč vstřeluje po druhé. Po změně strana hosté jsou stále v útoku. V 25. minutě Šedivý do tyče a v zápětí Joska také do tyče. V 37. minutě Junek dobíhá Svobodovo přihrání, přesně odcentruje a Čambal přímo ze vzduchu střílí krásnou branku. Ve 40. minutě dobíhá Wimmer ztracený míč do autu, Novák mu brání rukou a pokutový kop za to nařízený, Skála přestřeluje.

  národní listy / 11.5.1931

   

   


  Ligový zápas na hřišti Slavie. Obě mužstva úplná. Slavia po prvé s kladenským Klotzem místo Šoltyse na pravé spojce. Branky: v 29. minutě Svoboda, ve 34. Klotz, v druhém poločase v 36. minutě Čambal. Skála z Bohemians přestřelil v 39. minutě druhého poločasu pokutový kop. Velmi dobře soudcoval Matzke z Ústí nad Labem. Návštěva asi 12 000 diváků.

  Čekalo se na dnešní výsledek zvědavě ve třech táborech: slavistickém, spartánském - který dnes držel palce Slavii, či aspoň zůstal neutrální - a zejména ve vršovském, neboť Bohemians šlo o kůži. Ti, kdož ve své podezřívavosti počítali na "dole udělaný" výsledek, byli ovšem zklamáni, neboť boj se rozvinul poctivě. Kdyby se hodnotila úspěšnost mužstva podle převahy v poli, vyhrálo by zápas vršovské mužstvo, které většinu času udávalo tempo a mělo značnou převahu prvních 20 minut a patřil mu začátek i konec hry ve druhém poločasu. Zbývající část byla vyrovnaná. Jenže útoky hostí se rozvíjely většinou v trestném území slavistické branky nebo v trestném území zanikaly v nerozhodnosti, zbytečné kombinaci a špatné střelbě. Útoky Slavie byly, ač nepřesné, přece jen nebezpečnější, protože se z nich lépe střílelo. Oživil je Klotz právě získaný z Kladna, jenž by byl vykonal více, kdyby byl netrpěl hned na začátku příliš ostrou hrou Tyrpekla a Kučery, kteří hráli chvílemi "od podlahy". Tu však ukázal soudce Matzke pevnou a spravedlivou ruku a podařilo se mu udržeti hráče na uzdě. Několik lehčích chyb ve druhém poločasu nezměnilo jeho celkový výkon. Bohemians útočili do 20. minuty často a vždy marně, zato Slavia pak měla dobrou čtvrthodinu. První goal dal Svoboda po dobře zahraném trestném kopu Joskou, jehož vysoký míč Hochman slabě pěstmi odrazil a Svoboda klubkem těl při zemi vrátil. Druhá branka byla výsledkem vtipného podání Čambala, dostavšího míč od Josky kolmo mezi hráče. Vstřelil ji Klotz. Po přestávce začali útočiti hosté, na chvíli také Slavia a brzo zase Bohemians, kterým se v 25. minutě naskytla krásná příležitost. Míč přeskočil Nováka, volný Vimr centroval a nekrytý Šedivý střelil - ze tří kroků do tyče. To znamenalo obrat. Hra se vyrovnávala a brzo byla rozhodnuta třetí brankou, kterou po Junkově trestném kopu dal Čambal krásnou ranou ze vzduchu. Před koncem mohli hosté dobýti zasloužené branky z penalty za sražení Vimra Novákem. Skála však měl špatnou mušku a míč těsně nad břevnem šel mimo goal. Za své vítězství vděčí Slavia všem hráčům kromě Svobody, který byl dnes nejslabším hráčem v poli. Jako celek je Slavia sice z formy, ale to vyvážili jednotlivci Černický, Plánička a obránci. Bohemians si zachovali svůj sloh, byli také rychlejší a dobře kombinovali v poli a až příliš mnoho v trestném území. Střelecky zklamali. Průběh zápasu byl hladký a obecenstvo nemělo příležitosti se rozčilovat.

  lidové noviny / 11.5.1931