BOHEMIANS ČKD PRAHA - AJAX AMSTERDAM

1:0 (0:0) 4:2 pen.

Středa 07.11.1984, 16:30 hodin • Stadion Ďolíček - Praha, Vršovice • Pohár UEFA (1984/1985) • 2. kolo (2. zápas)

Branky: 80. Sloup

Pokutový kop proměnili: Levý, Janečka, Sloup, Kukučka - Ophof, Koeman

ŽK: 30. Kukučka, 36. Zelenský - 38. Silooy, 91. Schoenaker

Rozhodčí: Syme - McVicar, Reilly (Skotsko)

in 14 Z Bosman John   30

• Praha viděla opět jednou pohárové drama. Od první minuty mělo utkání ve Vršovicích atmosféru velkého boje a podobu pohárového zápasu. Domácí vytrvale útočili, hosté z Amsterodamu houževnatě bránili. Z velké převahy v prvním poločase vytěžili však fotbalisté Bohemians jen osm rohů, míč často poletoval v pokutovém území Ajaxu, ale většinou končil na hlavě urostlého Spelbose nebo na kopačkách jeho soustředěně bránících spoluhráčů. Domácí celek měl velké postavy v Zelenském a Ondrovi, ti hnali neustále své spoluhráče do útoku. Hra klokanů byla však místy křečovitá, místy těžkopádná, v útoku se nedařilo Mičincovi, většinu útočných akcí táhl Hruška po levé straně, ale žádná nepřinesla očekávaný úspěch, přestože několik pěkných příležitostí se nabízelo.

Hosté si nijak nekomplikovali život, často chytali útoky Bohemians do ofsajdové pasti, a když byli v úzkých, odkopávali míč třeba na tribunu. Nesnažili se hrát velký fotbal, ale jakmile se míč dostal k Van Bastenovi, bylo cítit ve vzduchu nebezpečí. Mladý holandský útočník byl nemilosrdně střežen Prokešem (ve druhé půli někdy až nevybíravě) a ani Vanenburg ani zezadu nabíhající Gasselich a Schoenaker nenalezli u zadáků Bohemians velké porozumění.

Na začátku druhého poločasu Levý z dobré pozice přestřelil, příležitost po úniku na pravé straně měl Janečka, ale s přibývajícími minutami se utkání stávalo více gladiátorským soubojem než fotbalem.

Vinu na tom měl benevolentní skotský rozhodčí Syme, který přehlížel i hrubé fauly. Domácí fotbalisté však i za této situace stále útočili a jejich vůle po vstřelení branky byla devět minut před koncem korunována zaslouženým úspěchem. Ondra ideálně prohodil Sloupovi, který se po přestávce rozehrál k velkému výkonu, a proti jeho tvrdé střele byl brankář Gajle bezmocný. Utkání skončilo stejným výsledkem jako v Amsterodamu a muselo se prodlužovat.

V nastaveném čase se hrál asi nejlepší fotbal, protože obě mužstva se snažila útočit. Rozhodnutí však nepadlo, a tak přišla ke slovu střelba ze značky pokutového kopu. Borovička hned první penaltu Spelbose kryl, čtvrtou střelil Schoenaker vedle. Domácí fotbalisté Levý, Janečka, Sloup a Kukučka všechny pokutové kopy proměnili, a tím bylo rozhodnuto, že do třetího kola Poháru UEFA postupují Bohemians.

Rudé právo / 8.11.1984
  • VZPOMÍNKA | Před 35 lety jsme vyřadili slavný Ajax Amsterdam (7.11.2019)

Bohemians Praha-Ajax Amsterdam 7-November 1984

Bohemians Praga - Ajax 1-0 (4-2 d.c.r.) - Coppa U.E.F.A. 1984-85 - 16imi di finale - ritorno

1984 November 7 Bohemians Prague Czechoslovakia 1 Ajax Amsterdam Holland 0 UEFA Cup

• Pozn.: Zdigitalizovaný materiál je určen pro vzdělávací účely.