BOHEMIANS AFK VRŠOVICE - SK SLAVIA PRAHA   

3:2 (2:0)

Neděle 09.11.1947, 14:30 hodin • Dannerův stadion Bohemians - Praha, Vršovice • Státní liga (1947/1948) • 9. kolo

Branky: 2. Golob, 10. Vedral, 80. Plánický - 69. Holman, 75. Bican

Rozhodčí: Inovecký

Diváci: 18 000


Soupisky mužstev

AFK Bohemians

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Leština Vladimír   90    
    O Rubáš Jiří   90    
    O Vedral Josef 90    
    Z Havlíček František   90    
    Z Jíra Václav   90    
    Z Kalous Jan   90    
    Ú Müller Ladislav   90    
    Ú Plánický Ferdinand 90    
    Ú Golob Vinko 90    
    Ú Pešek Jiří   90    
    Ú Müller Ladislav   90    

SK Slavia Praha 

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Kabíček Emil   90    
    O Kocourek Stanislav   90    
    O Říha Bohumil   90    
    Z Bradáč Antonín   90    
    Z Buchta Vasil   90    
    Z Vlk František   90    
    Ú Holman Jindřich 90    
    Ú Sobotka Zdeněk   90    
    Ú Bican Josef 90    
    Ú Pajkrt Josef   90    
    Ú Crha Josef   90    

 • Po výhře nad Spartou na vlastním hřišti porazili Bohemians stejným poměrem 3:2 i posledního mistra Slavii. Zápas měl zajímavý průběh: v deseti minutách vedli Bohemians už 2:0, ale po mohutném náporu ve druhém poločase Slavia vyrovnala na 2:2. Pak se podařilo domácím vstřelit šťastnou třetí branu. Celkově si Bohemians vítězství zasloužili za výborný výkon do přestávky. Pak Slavia byla lepším celkem.

  Bohemians si vítězstvím zajistili vedení v lize. Na svém malém a tvrdém hřišti zahájili zápas ve velkém stylu. Po prvém Liškově kopu z rohu Golob ze shluku zaznamenal prvou branku a v desáté minutě Vedral prudkou přízemní ranou druhou. Pak měli Bohemians ještě mnoho možností brankový poměr zvýšit, ale útočníci neprojevili již dostatek střelecké rozhodnosti.

  Slavia vyrovnávala hru, ale nedovedla dlouho vyrovnat brankový poměr. Až do 70. minuty hry prohrávala o dvě branky, kdy konečně Holman dopravil míč do sítě (Leština prvou Bicanovu střelu vyrazil) a v 75. minutě Bican umístěnou ranou z trestného kopu upravil na 2:2. Tuto branku Bican vstřelil zcela shodně jako druhou proti Bratislavě, obloukem přes zeď hráčů.

  Pak nastalo nejkrásnější údobí boje. Útoky se střídaly, ale při jednom domácích zavinil Kocourek ruku. Rozhodčí nechal pokračovat ve hře a skutečně Plánický z této situace vytěžil branku. Tím bylo o utkání rozhodnuto, přestože Slavia se snažila znovu vyrovnat.

  O utkání byl mimořádný zájem. Škoda, že se utkání nemohlo hrát na Spartě. Zápas byl vyprodán a tisíce diváků se do hlediště nedostalo. Mnoho jich bylo na střechách a při jednom vlnolamu na severní tribuně byla zničena bariéra a několik diváků zraněno. Hra byla na čtyři minuty přerušena.

  Konečně jsme viděli na hřišti výborného rozhodčího: Inoveckého z Bratislavy. Těžký zápas řídil velkoryse. Největší zájem byl soustředěn na souboj Bicana s Jírou, který možno označit za nerozhodný. Bican měl v zápase dvě velké příležitosti: v prvém poločase vstřelil nádhernou hlavou míč těsně nad, ve druhém oklamal celou obranu, ale míč do Leštinovy branky umísťoval lehce, takže vršovický brankář ještě zachránil.

  Bohemians si celkově výhry zasloužili, jak jsem již uvedl. Velký zápas zahrál Havlíček, který často vypomáhal Jírovi i Kalousovi. V obraně zastínil Vedral ostatní dobrým stavěním, rychlými výpady i jistými odkopy. Útok vršovických začal v nádherném stylu a hráči často měnili místa, čímž vnášeli zmatek do obrany soupeře. Později však ztratili rychlost i přesnost přihrávek. Nejlepší z řady byl Plánický. Na levou spojku byl postaven Pešek, ale mnohem více by se uplatnil na křídle.

  Slavia nemusela zápas prohrát, ale útok byl špatně sestaven. Zlepšil se po zařazení Bradáče na levou spojku a vyřazení Pajkrta (který hrál potom v záloze). Pajkrt je skutečně v žalostné formě a nikdo by nevěřil, jakou hvězdou byl v Polabanu. Útočná řada Slavie ve složení Holman, Sobotka, Bican, Bradáč a Crha si vedla mnohem úspěšněji, ale již bylo pozdě. Ze zálohy ukázal opět nejlepší hru Vlk a často zachráncem byl opět Kabíček v brance.

  naše cesta / 11.11.1947